Egykori tanítványom, később kulturális antropológus szerzőtársam, Terdikné Takács Szilvia ötlete volt – egy hosszú erdélyi autóút során -, hogy – Kosztolányi ötletét folytatva – ki kellene választani a legszebb magyar településneveket. Ősszel nekiálltunk, internetes szavazást indítottunk, melynek következtében többször leállt a szerverünk, és 2026. március 31-én 3,3 millió szavazattal (ennyivel Magyarországon kormányt lehet váltani) kiválasztódott 40 településnév. És ma, pünkösdvasárnap, a szentendrei skanzenben átadtuk az okleveleket (három erdélyi településnek személyesen vittük el áprilisban). Utána a kisbodaki pajtában mondtuk el nyelvészi-nyelvesztétikai tapasztalatainkat, majd pedig Szilvia településnév-játéka következett. A 40 településhez 40-40 haikut írt kérésünkre Fellinger Károly és Halmai Tamás. A verseket, valamint a települések listáját, nevük színes etimológiáját tartalmazza a Legszebb településneveink kötetünk. Nem mi mondtuk (de gondoltuk), hogy ebből mozgalom, hálózat lesz – a legszebb nevű települések mostantól szorosabb kapcsolatba lépnek, és évente találkoznak.

Itt hozzászólhat!