Hogy néz ki egy ázsiai magánvállalkozás? Leginkább úgy, hogy mindenki csinál valamit. Például: kiül az utcára főzni. Főzicskél, és mindig van valaki, aki megáll, és vásárol tőle. Láttam borbélyt is. Hogy lesz valaki borbély? A borbély szerez egy széket, meg egy ollót. És attól kezdve hajat vág. A szabad ég alatt, illetve esetleg egy kis tetőt eszkábál a szék fölé. Ha ügyes, ő lesz a környék borbélya. Ázsiában is tudják, az idegennyelv-tudásból meg lehet élni. Ezért a kambodzsaiak tanulnak franciául, thaiul és angolul. A vietnamiak oroszul, angolul és kínaiul. A laosziak angolul és vietnamiul. És segítenek a turistáknak. Idegenvezetőnek kínálkoznak. Ázsiában olcsó az idegenvezető, és valóban nagyon hasznos, mert sok olyat meg tud mutatni, amit magától aligha találna meg a turista…

Főleg azért, mert az útikönyvek csapnivalóak. A mi, alig tízéves útikönyvünk azt írta, hogy Kambodzsa fővárosában Phnom Penhben olykor még fegyverropogás hallatszik, este ki ne menjünk az utcára. Jelzem, hogy Phnom Penhben ma este a Tonlesap folyó partján diszkóra és helyi khmer muzsikára táncol a fél város. Nincs fegyverropogás…

Azt írja az útikönyv, hogy Angkorban nem hagynak békén a kéregetők. Jelzem, hogy sem Laoszban, sem Kambodzsában egyetlen kéregetőt sem láttam. Viszont, Pesten, munkába menet, minden aluljáróban látok.

Azt is írja az útikönyv, hogy Laosz a világ egyik legszegényebb országa. Lehet, hogy van ilyen statisztika, mindenesetre annyi vadonatúj, tiszta terepjárót még sehol sem láttam, mint Vientiánban vagy Louangphrabangban.

Az ázsiai gazdasági fejlődés legjellemzőbb jegyei: bicikli, kismotorkerékpár, terepjáró. A személyautó mintha kimaradna. A kismotorkerékpárra ráfér az egész család, a két szülő mellett három-négy gyerek is. Az EU persze tiltaná. A következő ugrás már a terepjáró. A másik jellemző a televízió és a mobiltelefon. Szinte mindenkinek van mobiltelefonja és tévéje is. Tévé ott is van, ahol nincs áram. A kis kambodzsai településeken nincs se víz, se áram. Ezeken a helyeken az áramot maguk fejlesztik. A mobiltelefon is általánossá vált. Titka az lehet, hogy az embernek legelemibb igénye a folyamatos jelen: kapcsolatban lenni, elérhetőnek lenni, folyamatosan tudni a másikról.

Nagy igazságaim nincsenek, de ezt megfogalmaztam: Amennyivel jobb nekünk az életünk, annyival rosszabb, s amennyivel rosszabb az övék, annyival jobb…

Itt hozzászólhat!

Megosztás